Evde Manikür ve Pedikür Yapmanın Yolları

Güzellik merkezlerinde sıra beklemek istemeyen kadınlar için bu yazımızda evde manikür pedikür nasıl yapılır konusundan bahsedeceğiz. Bu merkezlerde zaman ya da para harcamak istemeyenler için manikür ve pedikür işlemlerini evde yapabilmenin yollarını detaylı şekilde aktaracağız. İşte evlerimizde manikür ve pedikür yapmanın yöntemleri:

Evde Pedikür Yapmak

Öncelikle yapacağınız işlemleri, daha basit ve tırnağa zarar vermeden uygulamak için ayakları yumuşatmak gerekiyor. Ayaklarınızı yumuşatabilmek adına yapacağınız işlemden önce, tırnakta oje ya da parlatıcı bulunuyorsa tamamen temizlemelisiniz. Temizliğin sonrasında sıra ayakları yumuşatmakta. Dilerseniz bir kova sıcak suyla dilerseniz de sıcak bir banyo ile yumuşatabilirsiniz.

Sıcak su kovasını tercih edecekseniz, suyun içine bir adet aspirin atarak aynı zamanda ayaklarınızın yorgunluğunu alırken öte yandan gözenekleri rahatlatabilirsiniz. Yine az bilinen cilt bakımı yöntemlerinden olarak, yumuşatmak için ayaklarınızı çıkarmadan suya biraz vazelin eklediğinizde etkisi muhteşem olacak.

Yumuşattığımız tırnaklar artık kırılmayacak ve çatlamayacaktır. Rahatça ve istediğiniz boyutta kesebilirsiniz.

Evde Manikür de Kolay!

Çekici kadınların ilk güzellik sırları arasında bulunan manikürü evde gerçekleştirmek de gayet kolay. Sağlıklı manikür işlemi için el tırnaklarınızdaki oje kesinlikle çıkarılmalı. Tırnaklarınızı tamamen temizlemenizin ardından, manikürü sürdürmek için ufak bir tahta parçası ya da tırnak makası çakısı ile tırnak etlerini geriye doğru ittirin.

Evde manikür işleminin bu noktası ise, tırnakları dilediğiniz şekilde kesip törpülemek olmalı. Tırnak törpüsü kullanarak tırnakları güzelce ve takılma olup olmadığından emin olmak için, naylon bir çorap kullanarak tırnakların sürtün. Takılması halinde biraz daha törpülemelisiniz. Törpüleme işlemi sonrasında katikül makası ile tırnak etlerini dikkatli ve derin olmayacak şekilde kesin.

Manikür pedikür işleminin son bölümü ise, bakım yapılan tırnağın, tırnak etlerini rahatlatmak amacıyla parmaklarınızı ılık suya bir süre koymak olacak. Haricen kaynattığınız bir miktar suya ılımasının ardından parmaklarınızı koyabilirsiniz. 5 – 10 dakika yeterli olacaktır. Yapılan bu son işlem ile manikür ve pedikürünüz hem sağlıklı hem de oldukça basit bir halde bitmiş oluyor. Oje sürmek isteyenler tüm bu işlemlerin ardından oje kullanabilirler.